AB105STRDC24R/R loa và đèn báo AB105STR Alarm Sounder & Xenon Strobe
Xuất sứ: AB105STRDC24R/R loa và đèn báo AB105STR Alarm Sounder & Xenon Strobe
Hãng sản xuất: Nex Flow
| Mr. Huy |
huy@songthanhcong.com
Đang online | 23 |
Lượt truy cập | 12115467 |
Hãng sản xuất: Nex Flow
The beacon and sounder can be operated from the same power source or controlled individually.
The AB105STR Xenon beacon component features an automatically synchronised flash rate of 1Hz (60 flashes per minute) as standard. The DC voltage versions also have user selectable 1.5Hz (90 flashes per minute) and double-strike flash rates. The double strike flash rate can be remotely activated via a third wire (as can alternative alarm tones on the horn sounder) enabling a audible and visual communication of a two stage alarm condition.
| Sounder: | |
|---|---|
| Maximum output: | 112dB(A)1m [103dB(A)10ft/3m] |
| Nominal output: | 105dB(A)1m +/-3dB Tone 2 {96dB(A)10ft/3m] |
| No. of tones: | 32 (UKOOA / PFEER compliant) |
| Volume control: | Max. 105dB(A); Min. 96dB(A) – Tone 2 |
| Effective range: | 60m/197ft @ 1KHz |
| Stage switching: | Negative (Reverse polarity switching on DC units) |
| Beacon: | |
| Energy: | 5 Joules (5Ws) |
| Flash rate: | 1Hz (60 fpm) DC units: Optionally 1.5Hz & double strike |
| Synchronisation: | 1Hz flash rate automatically synchronised |
| Peak Candela: | 500,000 cd – calculated from energy (J) |
| Eff. Intensity cd: | 250 cd – calculated from energy (J) |
| Peak Candela: | 49,788 cd* – measured ref. to I.E.S. |
| Eff. Intensity cd: | 125 cd* – measured ref. to I.E.S. |
| Tube life: | 70% emissions after 8 million flashes |
| General: | |
| Voltages DC: | 24V dc (10-30V dc); 48V dc (35-60V dc) [DC units can use 24V ac for single stage applications.] |
| Voltages AC: | 24V ac; 115V ac; 230V ac |
| Ingress protection: | IP65 |
| Enclosure material: | High impact UL94 V0 & 5VA FR ABS |
| Lens material: | UV stable PC UL94 V0 FR Bayonet lens fixing , Anti-tamper locking screw. |
| Cable entries: | 2 x M20 clearance gland entries in side & back |
| Terminals: | 0.5 to 1.5mm² cables. |
| Operating temp: | -25 to +55°C [-13° to +131°F] |
| Storage temp: | -40 to +70°C [-40° to +158°F] |
| Relative humidity: | 90% at 20° [68°F] |